Overview
Specification
T370HW01 V2

T370HW01 V2 Basic Information
| Panel Model | T370HW01 V2 |
|---|---|
| Panel Brand | AUO |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,37 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| T370HW01 V2 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | T370HW01 V.2 |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
T370HW01 V2 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 59 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.14225×0.42675 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.42675×0.42675 mm (H×V) |
| Weight | 11.0Kgs (Typ.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 819.36×460.89 mm (H×V) |
| Bezel Area | 827.8×470.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 894.8×527.4 mm (H×V) |
| Outline Depth | 50.7 (Typ.)(with inverter) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
T370HW01 V2 Optical Features
| Display Mode | AMVA, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 550 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 15/6 (Typ.)(Tr/Td); 8 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 88/88/88/88 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.280; Wy:0.290 |
| White Variation | 1.30 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
T370HW01 V2 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 152W (Typ.) |
T370HW01 V2 Backlight System
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Life Time | 60K(Min.) (Hours) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | 140/161W (Typ./Max.) |
T370HW01 V2 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 1.0/1.2A (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 12.0/14.4W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-WE41P-HF, Pitch:1.25 mm, Pin:41 pins |
